Jalgpall
Arvatavasti suurem osa inimesi teab mis on jalgpall?
Jalgpall on sportlik pallimäng milles kahe 11-liikmelise võistkonna eesmärk on toimetada jalgaplliks nimetatav kerakujuline mänguvahend ristkülikukujulisel jalgpalliväljakul vastase väravasse.(on olemas muru-ja kunstmutukattega jalgpalliväljakud).Jalgpall mänguna sai alguse 2-3 eKr Hiinas.
Kaasaaegne jalgpall kujunes välja 19.sajandil Briti saartel.Mängureeglitle pani 1863.aastal aluse Inglismaa jalgpalliliit!Jalgpall on tänaseks üks harrastatumaid spordialasi maailamas, sellega tegele 2006.aasta uuringute kohaselt 270 miljonit inimest.Ülemaailmne katuseorganisatsioon on rahvusvaheline jalgpalliliit FIFA. Kõige kaalukam turniir on Maailmameistrivõistlused, mis toimuvad iga nelja aasta tagant. Kaalukuse poolt teine turniir on Euroopa Meistrivõistlused, mis toimuvad ka iga nelja aasta tagant. Jalgpalli areng leidis eelkõige aset Briti Saartel.Maailma vanim jalgpalli võistlus on 1871.aastal käivitunud FA Karikas.Esimese ametliku jalgpalli võistluse pidasid Inglismaa ja Šotimaa. Jalgpall on eestis väga au sees. Jalgapll on eestis nagu mujalgi maailmas juhtiv spordiala,
FIFA 2006. aastal korraldatud uuringu kohaselt tegeleb jalgpalliga üle maailma umbes 270 miljonit inimest. Neist 265 miljonit on mängijad ning ülejäänud kohtunikud või ametnikud. Registreeritud jalgpallureid oli 38 miljonit ehk 2000. aastaga võrreldes 23 protsenti rohkem. Suhteliselt kõige enam on juurde tulnud jalgpalliga tegelevaid naisi (2006. aastal 4,1; 2000. aastal 2,7 miljonit). Elukutselisi (mees)jalgpallureid oli 207 FIFA liikme andmete põhjal koostatud uuringu järgi 110 000 ja klubisid 301 000.Paljudes riikides on jalgpall põimunud argikultuuriga. Maailmameistrivõistluste kumulatiivne teleauditoorium on 1998. aastast saadik ulatunud üle 26 miljardi vaataja. Ilmuvad jalgpalliteemalised ajalehed ja ajakirjad. Tippjalgpalluritest on saanud avaliku elu tegelased. Enamikes riikides on parimad jalgpallurid elukutselised sportlased, kelle aastapalk võib ulatuda ümberarvestatult üle saja miljoni krooni.
MÄngijad ,varustus ja kohtunikud!
Ühes võistkonnas mängib väljakul korraga kuni 11 mängijat, kellest üks peab olema väravavaht. Väravavaht tohib ainsana palli käega puutuda, kuid seda vaid oma karistusalas.Mängija kohustuslikku põhivarustusse kuuluvad pikkade või lühikeste käistega jalgpallisärk, lühikesed püksid, põlvikud,jalanõud, säärekaitsed ja väravavahil kindad. Mängijad peavad kandma sellist riietust, mis eristab neid vastasvõistkonna mängijast ja väljakukohtunikust. Väravavahid peavad olema selgelt äratuntavad.
Mänguväljak!
Mänguväljak peab olema muru- või kunstkattega ristkülik, kusjuures väljaku külgjoon peab olema pikem kui väravajoon. Ettenähtud pikkus on 90–120 meetrit, laius 45–90, rahvusvahelistes mängudes vastavalt 100–110 ja 64–75 meetrit.Väljak on tähistatud joontega, mis piiravad väljaku alasid. Kaks pikemat joont on küljejooned, otsmisi jooni nimetatakse värava- ehk otsajoonteks.Väravaid ümbritseb ristkülikukujuline karistusala.Keskjoon jagab väljaku kaheks võrdseks pooleks.
Jalgpall jaguneb erinevateks jalgpalli liikideks:
*Rannajalgpall
*Saalijalgpall
*Naiste jalgpall
*Organisatsioonid!
Rahvusvahelist jalgpalli (kaasaarvatud saali- ja rannajalgpalli) juhib Fédération Internationale de Football Association ehk FIFA, mille peakorter asub Zürichis. 1904. aastal asutatud FIFA-ga on seotud kuus piirkondlikku jalgpalliliitu:
*AafrikaJalgpallikonföderatsioon (Confederation of African Football ehk CAF),
*Aasia Jalgpalli Konföderatsioon (Asian Football Confederation ehk AFC),
*Euroopa Jalgpalliliit (Union of European Football Associations ehk UEFA),
*Lõuna-Ameerika Jalgpallikonföderatsioon (Confederación Sudamericana de Fútbol ehk CONMEBOL),
*Okeaania Jalgpallikonföderatsioon (Oceania Football Confederation ehk OFC),
*Põhja- ja Kesk-Ameerika ning Kariibi Jalgpalli Konföderatsioon (Confederation of North, Central American and Caribbean Association Football ehk CONCACAF).
Riiklikud jalgpalliliidud kuuluvad nii FIFA-sse kui ka reeglina oma maailmajao alaliitu.
Jalgpall on üks kõige huvitavam ja adrenaliiini tekitav hobi maailmas!
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar
Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.